Poslednjih godina, drvo kao građevinski materijal postalo je sve popularnije, a 21. vek već su prozvali “Početkom drvenog doba”[1]. Premda se drvo već hiljadama godina koristi kao građevinski materijal, prošlog veka došlo je do tranzicije prema cigli, betonu i čeliku. Razlog tome prvenstveno je ležao u snazi i izdržljivosti ovih materijala, ali i u sve većem krčenju šuma.
Ovaj trend u zadnje vreme kao da ponovno prepušta mesto drvima. Jedan od primera za to je Mjustorna u Norveškoj, stambena zgrada sa 18 spratova. Visoka 85,4 metara, to je najviša drvena zgrada na svetu. Mnogo je razloga za novi uzlet drvenih struktura, a neke od njih dotaknućemo u ovom članku.
Brojne prednosti drvene gradnje
Odnedavno raste popularnost upotrebe drva kao građevinskog materijala. Danas sve više ljudi odabira drvo za kompleksne projekte poput kuća, kancelarija, muzeja, mostova pa čak i sportskih stadiona. Rast upotrebe drva može se pripisati brojnim razlozima.
Drvo je jeftinije od drugih materijala
Najočiglednija prednost koja se pojavljuje u procesu izgradnje je smanjenje troškova jer je drvo jeftinije od drugih materijala. Izgradnja takođe može biti brža ako je drvo dostupno na području gradnje, što štedi vreme i novac trgovcima i kupcima nekretnina. Mjustorna se gradila manje od dve godine, od početka gradnje sredinom 2017. godine do otvaranja u martu 2019. godine, a reč je o čak 85,4 metara drva!.
Drvima se lako rukuje
Drvo omogućava lakši transport i baratanje od većine konkurentnih materijala poput betona i cigli. Takođe, s obzirom na to da je drvo lakše od drugih materijala, nema potrebe za ugradnjom skupih temelja. Manje strukture čak mogu biti izgrađene na stubovima ili podnožjima, što znači da temelji zaista iziskuju mali trošak.
Drvo je takođe lakše za obradu, zbog čega kompleksne konstrukcije napreduju brže, te se time smanjuju troškovi. Zbog svoje male težine, čitavi elementi zgrade mogu biti izgrađeni izvan gradilišta i potom prevezeni do gradilišta.
Upotreba drva smanjuje emisiju ugljen dioksida
Osim drva, nijedan drugi materijal nije zaista potpuno prirodan, bez potrebe ili s minimalnim potrebama za dodatnu obradu. Drvo raste ravno iz zemlje i, baš poput stabala, od drvenih zgrada svi imaju koristi - svakako, ako drvo dolazi iz održivog šumarstva. Drvo skladišti ugljen dioksid umesto da ga ispušta dok god zgrada stoji i tako se u atmosferu za vreme životnog veka zgrade ispušta manje opasnih gasova. S druge strane, proizvodnja cementa za betonske zgrade zaslužna je za 6% cjelokupnih svetskih emisija ugljen dioksida. Pored toga, upotreba kamene vune kao izolacijskog materijala u drvenim strukturama znači da je manje energije potrebno za grejanje i hlađenje. Tako je upotreba drva kao građevinskog materijala blagotvorna onima koji u tim zgradama žive, ali i čitavoj okolini.
Drvene strukture lakše se prilagođavaju
Drvene zgrade lakše su za rad kad dođe vjeme za naknadne nadogradnje. Strukturama ne treba detaljna modifikacija kao kad je reč o drugim materijalima - jednostavniji dodaci mogu biti ugrađeni bez puno muke. Drvo takođe nudi prijatniju unutrašnju klimu od konkurencije, posebno kad dolazi u kombinaciji sa ugrađenom izolacijom poput kamene vune. Zbog svoje prirodne sposobnosti da omogući zgradi da “diše”, drvo može osigurati udobnije iskustvo stanovanja bez obzira na godišnje doba.
Drvene zgrade bolje se drže za vreme zemljotresa
Drvene zgrade dokazano imaju dobre performanse u zemljotresima i sada su one najčešći tip zgrada koji nalazimo u trusnim područjima, a to je tako zbog fleksibilnosti drveta koja mu omogućava da se savije više od drugih materijala bez deformisanja ili slamanja.