Preoblikovanje otpada u vrednije proizvode
Poznata nam je ideja reciklaže.. Specialističke kompanije uzimaju otpadni materijal (plastične flaše, na primer), obrađuju ih i vraćaju ih u obliku plastičnih kesa, odeće od flisa ili drugih plastičnih artikala. To je sjajan način reciklaže otpada. Ali postoji još bolji način. „Povećanjem vrednosti reciklažom“ otpad preoblikujemo u vrednije proizvode, stoga smanjujući potrebu za novim materijalima.
Čak je i održivije od reciklaže, povećanje vrednosti reciklažom pretvara tokove otpada (uključujući postojeće deponije) u dugotrajne izvore sirovina za industriju i smanjuje potrebu za novim sirovim materijalima. Ono preoblikuje društveni i ekonomski problem u dragoceni resurs za budućnost.
Najviše reciklirani otpadni materijali poput plastike, metala i papira su zapravo „recikliraju smanjujući im vrednosti“. To znači da zato što reciklaža smanjuje njihovu čistoću, oni se recikliraju na niže razrede, a na kraju završe kao otpad. Proces smanjuje ukupnu količinu otpada, ali većim delom ne zamenjuje nove materijale koji se koriste u prvobitnim proizvodima. Aluminijum je izuzetak: njega je moguće reciklirati i povećavati mu vrednost beskonačan broj puta.